Ljekovita kadulja – Snaga za duh i tijelo

Ljekovita kadulja je višegodišnja biljka iznimno snažna i ugodna mirisa, s drvenastom stabljikom, sivozelenim baršunastim listovima i plavoljubičastim cvatovima. Samoniklo raste u primorskim krajevima Mediterana kao višegodišnji mali grm.
Listovi ljekovite kadulje sadrže 1 – 2,5 posto eteričnog ulja, čiji je hemijski sastav uvjetovan zemljopisnim porijeklom i razvojnim stadijem. Eterično ulje uglavnom se sastoji od monoterpenskih ketona (poput α- i β- tujona te 1,8-cineola, /+/-kamfora, /-/-borneola i bornilacetata). Neka kaduljina ulja sadrže i fenole timol i karvakrol.
Dalmatinska kadulja i eterično ulje vrlo su cijenjeni na svjetskom tržištu, a njihova vrijednost uglavnom se temelji na visokom sadržaju tujona u eteričnom ulju lista.
Još od srednjeg vijeka eterična ulja često su se upotrebljavala u medicinske i kozmetičke svrhe zbog svojih baktericidnih, fungicidnih, antiparazitskih i insekticidnih svojstava. Suvremena istraživanja potvrdila su antiseptičko i baktericidno djelovanje eteričnog ulja kadulje. Antibakterijski učinak ovisi, uz ostale čimbenike, o koncentraciji ukupnog tujona, 1,8-cineola i kamfora.
Kadulja je i danas često indicirana za primjenu kod afti, osjetljivih desni i općenito za njegu sluznice usne šupljine, a pomaže i kod grlobolje i promuklosti, koristi se i kod amenoreje, bolnih menstruacija i tegoba menopauze.

Međutim, unatoč popularnosti i širokoj primjeni ove biljke, važno je napomenuti da je potreban oprez pri njezinu korištenju zbog visokog sadržaja ketona tujona koji u visokoj dozi može biti potencijalno neurotoksičan i hepatotoksičan.

Upotrebu preparata s uljem ljekovite kadulje treba svakako izbjegavati u djece, trudnica te osoba s povišenim krvnim tlakom i oboljelih od epilepsije.
Ulje se koristi u farmaceutskoj, prehrambenoj i parfumerijskoj industriji te industriji kozmetike. Ulje se češće koristi za dermalnu ili inhalacijsku primjenu nego za oralnu. Također se koristi u svrhu dezinfekcije zraka u zatvorenim prostorima. Kako moljci i ostali insekti ne vole njegov miris, služi i kao repelent. Često se indicira kao sredstvo za ublažavanje grlobolje i promuklosti, sredstvo koje potiče probavu, zatim protiv noćnog znojenja, kod amenoreje, bolnih menstruacija i tegoba menopauze. Smatra se da potiče cirkulaciju pa se koristi kod proširenih vena te tretiranja pretilosti i celulita.
Često se koristi u narodnoj medicini kao sredstvo za grgljanje ili piće. Grgljanje infuza kadulje najčešće se koristi za održavanje higijene usne šupljine, liječenje afti, kod parodontoze ili infekcija zubnog mesa. Čaj se smatra sigurnim za korištenje u manjim dozama, međutim, preporuka je izmjenjivati primjenu i napraviti stanke zbog eventualnih negativnih učinaka tujona.